JĄKANIE SIĘ…

happy-286154_1280

MOJE DZIECKO SIĘ JĄKA…

CO NA TEMAT WPŁYWU NAJNOWSZYCH TECHNOLOGII NA ROZWÓJ MOWY twierdzi prof. Cieszyńska:

J.C.R.: Najnowsze badania pokazały, że zbyt wczesny kontakt z wysokimi technologiami w znacznym stopniu negatywnie wpływa na kształtowanie się nie tylko systemu językowego, ale także wszystkich możliwości intelektualnych zależnych od rozwoju zdolności charakterystycznych dla lewej półkuli mózgu.

W domu, w którym telewizor włączony jest przez cały dzień, w tym samym czasie dziecko korzysta z komputera lub gra, wykorzystując telefon komórkowy lub tablet, nie ma żadnych warunków do rozwoju funkcji językowych.

Mózg dziecka nie jest w stanie przetworzyć takiej ilości bodźców dźwiękowych. Najpierw blokowane są informacje językowe, bo one najpóźniej rozwinęły się w ewolucji. Dziecko skupia się na dynamicznych obrazach, co skutkuje późniejszymi problemami w nauce czytania i pisania.

– Kiedy jąkanie powinno zaniepokoić? Po jakim czasie rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do logopedy?

J.C.R.: Każde zaburzenie płynności wskazuje na pewne nieprawidłowości lub trudności w rozwoju, dlatego należy jak najszybciej reagować, by zapobiec utrwaleniu się jąkania. Warto zastosować się do rad logopedy, który zasugeruje, jak postępować w sytuacji pojawiających się zająknięć.

Reklamy